Drobečková navigace

O kafÍČKU > Náš příběh

Náš příběh

Kaf-ÍČKO v Úvalně – kavárna & informační centrum

Stará nádražní budova v obci Úvalno, hrázděná malá stavba z roku 1900, již nebyla léta využívána a pomalu chátrala – co nezvládl čas, dokonali vandalové. Objekt byl tedy navržen k demolici. Od roku 2010 probíhaly jednání o prodeji objektu obci, to se v roce 2017 podařilo a obec začala s přípravou celkové rekonstrukce. Ta byla dokončena v roce 2020. 

Letos na jaře zde byl otevřen nový provoz, který hostům nabízí kombinaci kavárny a informačního centra (odtud tedy název kaf-ÍČKO). Ve stylovém kavárenském prostředí bývalé čekárny můžou návštěvníci kromě výborných dezertů, koláčů a dortů vyhlášené cukrářky Madame Griotte, různých druhů káv, čajů, limonád a drinků nasát maximum informací o obci a všech turistických atraktivitách v ní – na velkém železničním modelu s projíždějícím vláčkem vidí v malém měřítku hlavní dominanty obce (samotné nádraží, kostel, fara, koupaliště, rozhledna, časem přibude i areál rychty. Informace o dění v obci jsou také prezentovány formou tiskovin.

Součástí venkovního posezení je také starý vagón – tzv. hytlák, kde si děti i nadšenci starých arkádových automatů můžou zkusit zahrát na dvou muzejních exponátech, vagón slouží rovněž jako knihobudka se starými knihami.

Celý objekt a prostor kolem něj na vás dýchá nostalgií železnice.

Z cyklostezky u polských hranic je to necelých 800m, od hlavní cesty pak 90m – místo tak velmi rádi navštěvují nejen místní, ale také cyklisti, turisté, návštěvníci obce. Dobré vlakové spojení také láká na načasované návštěvy hostů z okolních obcí.

Otevřeno je denně.